embed embed share link link comment comment
Embed This Video close
Share This Video close
bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark
embed test
Rate This Video embed
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...Loading...
rate rate tags tags related related lights lights

Karikatür Yapma Dersi

Karikatür Yapma Dersi

untitled Birinci Ders: İnsan Kafası Yapımı..

–1: İlk önce hokkalı yumrumsu bi’ burun çizmekle işe başlayın. Bir tane çizip, olmadığında da ” Niye olmuyo lan bu !” demeyin. 5 10 kere deneyin burun yapmayı. Eliniz alıştığında daha hızlı ve düzgün yapabileceksiniz.. –2: Ardından gözleri yapın. yumurta biçiminde 2 tane gözü buruna birleştirip içine nereye bakcağını belirleyen göz bebekleri yapın. –3: Daha sonra dudaktan başlayıp ağız çevresini ve çenesini çizin. –4: Sonra kulak ve saçları tamamlayın..
bir kez daha diyorum, karikatür yapmak ilk seferde başarılacak bi’ iş değil değildir. İlk çiziminizde cin ali olurken diğer çizimlerinizde bu cin ali bi şeye benzemeye başlar Yeterki devam edin..
Bunun üzerine söylenecek bir söz; “Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir”
Aşağıda yapım aşamaları ve bazı mimik ve yüz hareketlerini görebilirsiniz..
Çizimler biraz derme çatma olabilir ama siz özenirseniz daha güzelini yaparsınız

İkinci Ders: İnsan Vücudu yapımı..

Aşağıda yapım aşamaları gösterilmiştir ayrıca normal insan vücudu yaparak ana hatlarını öğrenmiş ve duruşlardaki çizimleri kavramış olursunuz..
–1: İlk önce iskeleti belirleyin, duruşunu belli edin ve bunu ana hatlarıyla çizin. –2: Sonrasında bu çizdiğiniz iskeletin çevresindeki kalıbı hayal ederek çizmeye çalışın. Nasıl bir vücut olacak, şişman mı, yapılımı? ona siz kara verip hatlarını ona göre çizin.2geometrilisiteye

1iskeletsiteyeÜçüncü Ders: El, Parmak Yapımı..
El ve parmak yapımı karikatürde vereceğiniz anlamı taşır. Vücut hareketlerinin yanı sıra el hareketleri ve jestler durumu yansıtmış olur..

Aşağıda temel el hareketleri yer alıyor..

6farllklar

Dördüncü Ders: Mimik Yapımı..

İnsan yüzünün görüntüsünü çizerken, karikatürcüler duyguları belirtmeye bilhassa önem vermektedir. Bu görüntülerin tümüne mimik diyebiliriz.
Örneğin öfkelendiğimizde, kaşlar çatılır, dudak uçları sarkar, gözler kısılır ya da neşelenirken kaşlar yukarı kalkar dudaklar, dudak uçları yukarı doğru açılmaya başlar. Bu ve bunun gibi onlarca mimiği karikatürlerimizde kullanacağız. Bu yüzden sürekli denemeler yapmalı mimiklere kalemimizi alıştırmalıyız. Bunun en kolay yolu, karikatürde çizmek istediğiniz hissi aynaya bakarak görmektir. Elbette çevrenizdeki kişilerin mimiklerini incelemekte de fayda vardır.
Bu konu üzerinde dikkatle durmalısınız. Zira yetersiz mimik çizimleri, karikatürü güçsüzleştirir, hatta anlamsızlaştırabilir.

7mimikler

untitled

Beşinci Ders: Ayak Çizimi..

Çıplak ayak çizimlerinde ,bir uçta parmaklar, diğer uçta topuk bulunur. Topuğun ayak bileğiyle bireşim noktası ayağın en yüksek, parmakların olduğu yer ise en ince bölümüdür. Elbette, baş parmak kalın, diğer parmaklar incedir. Tıpkı ellerdeki gibi şişman karakterler çizilirken parmaklar daha kalın, ayaklar daha yuvarlak hatlı çizilmelidir.

 

 

Başlıca çizim alıştırmalarından sonra, farklı açılardan da çizmeye çalışmalıyız:

 

Çıplak ayak çizimleri bir parça zor gelebilir. Zaten dikkat ederseniz çoğunlukla çıplak ayak yerine ayakkabılı çizimler kullanılır ki bu daha basit çizimler içerir. Hele pantolon paçaları da uzunsa çizim oldukça kolaylaşır…

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karikatür her ne kadar anlık çizimleri içerse de ,bazı durumlarda hareket halindeki çizimleri kullanmak gerekir. Dolayısıyla hareket eden ayakların, durumunu da gözden geçirmekte yarar var…

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>